Do ostatniej piłki

Walka o każdy punkt, wielogodzinne spotkania i sportowe emocje do ostatniej piłki – na półfinałowym turnieju AMP w tenisie w strefie B niczego nie zabrakło. Do finału AMP awansowało siedem zespołów z Warszawy i ku radości gospodarzy, trzy drużyny z Łodzi.

Dopisała także pogoda, dzięki czemu turniej w całości można było rozegrać, zgodnie z planem, na kortach ziemnych AZS Łódź i MKT Łódź. Jak na tenisowe AMP przystało, nieco gorzej poszło rozegranie gier zgodnie z wstępnym harmonogramem, bo tenisiści bardzo zawzięcie walczyli o awans do finału.

Faza grupowa nie przyniosła większych niespodzianek i faworyci pewnie awansowali do kolejnej rundy. Ćwierćfinały miały wyłonić pierwszych finalistów, nic zatem dziwnego, że na tym etapie rozgrywek nie zabrakło emocji. W turnieju kobiet pewne zwycięstwa odniosły ALK Warszawa i Łazarski Warszawa. Trzech meczów potrzebował Uniwersytet Warszawski, aby pokonać AWF Warszawa. Ponad sześć godzin trwało spotkanie pomiędzy Uniwersytetem Łódzkim a Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Ostatecznie lepsze okazały się reprezentantki UŁ i mogły cieszyć się z pierwszego awansu do finału AMP.

W turnieju mężczyzn swoje ćwierćfinały zgodnie z przewidywaniami wygrali ALK Warszawa, Łazarski Warszawa i Uniwersytet Warszawski. Domeną łódzkich uczelni stały się wielogodzinne spotkania i taki też był mecz pomiędzy SGH Warszawa a Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Po mecz tie-breaku w drugim singlu triumfowali łodzianie i dołączyli do grona finalistów AMP.

Pokonane w ćwierćfinałach drużyny nadal zachowały szanse na upragniony awans. W rywalizacji mężczyzn w decydującym spotkaniu SGH Warszawa okazał się lepszy od Politechniki Warszawskiej. Zdecydowanie dłuższa i bardziej zacięta była walka wśród kobiet. W meczu o piąte miejsce spotkały się Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Tenisistki stoczyły ponad 6,5-godzinny bój, który zakończył się, już po zmroku, sukcesem Politechniki Łódzkiej.

W meczach o czołowe lokaty wśród kobiet Łazarski Warszawa wygrał z Uniwersytetem Łódzkim, a Uniwersytet Warszawski nieco niespodziewanie pokonał obrończynie tytułu z ALK Warszawa. W finale triumfował Łazarski, a w meczu o trzecie miejsce – ALK. W turnieju kobiet całe podium zatem dla stołecznych uczelni.

W turnieju mężczyzn w półfinałach Uniwersytet Warszawski wygrał z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, a ALK Warszawa z Łazarskim Warszawa. Zwycięzcami turnieju zostali tenisiści „Koźmina”. Na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Organizatorem półfinałowego turnieju AMP w tenisie w strefie B był AZS Łódź, dla którego to już szósty turniej AMP w tej dyscyplinie od 2018 roku.

– Bardzo lubimy organizować tenisowe AMP, bo panuje na nich świetna atmosfera i rywalizacja w duchu fair play. Nie inaczej było w tym roku – przyznał prezes AZS Łódź, Lech Leszczyński. – Żartowaliśmy podczas turnieju, że to akurat łódzkie zespoły rozgrywały najdłuższe mecze, ale oczywiście cieszę się, że każda z trzech naszych uczelni będzie miała swoją drużynę w finale AMP. Liczymy, że w kolejnych sezonach także będziemy mieli okazję gościć tenisistów, szczególnie, że znakomicie współpracuje nam się z MKT Łódź – dodał.

Turnieje finałowe AMP zostaną rozegrany w Krakowie w terminie 12-15 czerwca (kobiety) i 13-16 czerwca (mężczyźni).

Komunikat końcowy AMP w tenisie – Półfinał B znajdziecie TUTAJ. Zachęcamy także do obejrzenia obszernej galerii zdjęć.

Klasyfikacja końcowa turnieju kobiet

1. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
4. Uniwersytet Łódzki
5. Politechnika Łódzka
6. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
7. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
8. Politechnika  Warszawska
9. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
10. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
11. Politechnika Lubelska
12. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
13. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego

Klasyfikacja końcowa turnieju mężczyzn

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
4. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
5. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
6. Politechnika Warszawska
7. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
8. Politechnika Łódzka
9. Uniwersytet Łódzki
10. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
11. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
12. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
13-14. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
13-14. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego

Fot. Tomasz Kowalczyk