AZS Łódź na Letniej Uniwersjadzie w Chengdu

To był udany start zawodników AZS Łódź w zakończonej oficjalnie wczoraj Letniej Uniwersjadzie w Chengdu! 🐼🇨🇳
Znakomicie w Chinach spisywał się Jakub Kraska, student Uniwersytetu Łódzkiego. Nasz pływak kończył zwycięską sztafetę 4×100 m stylem dowolnym, przypieczętowując pierwsze złoto dla Akademickiej Reprezentacji Polski w Chengdu 🥇 Kuba potwierdził świetną dyspozycję także w pozostałych wyścigach sztafetowych, w których wziął udział. W sztafecie 4×200 m stylem dowolnym wraz z kolegami zajął szóste miejsce, a w sztafecie mieszanej 4×100 m stylem dowolnym był piąty. Płynąc na pierwszej zmianie w finale sztafety mieszanej uzyskał na 100 m stylem dowolnym rezultat 48,63 s – najlepszy od trzech lat wynik i drugi rezultat w karierze. Niewiele brakowało, a Kuba z Chin wróciłby jeszcze z brązowym medalem. Sztafeta 4×100 m stylem zmiennym po jego bardzo dobrym finiszu ukończyła wyścig na trzecim miejscu, ale została zdyskwalifikowana ze względu na falstart na wcześniejszej zmianie. W jedynym starcie indywidualnym nasz pływak uplasował się na 11. miejscu na 200 m stylem zmiennym, zarówno w eliminacjach, jak i półfinale poprawiając swój rekord życiowy.
Mistrzem Uniwersjady został także Marcel Wągrowski 🥇 Student Politechniki Łódzkiej popłynął w eliminacjach sztafety 4×100 m stylem dowolnym, która sięgnęła po złoto. Wystartował także w eliminacjach sztafety 4×200 m stylem dowolnym. Indywidualnie Marcel zajął 18. miejsce w rywalizacji 200 m stylem zmiennym.
Nieco szczęścia zabrakło Klaudii Wojtunik. Nasza płotkarka pewnie przeszła eliminacje, awansując do półfinału 100 m przez płotki. W półfinale uzyskała rezultat 13,19 s. Jak się okazało, by awansować do finału trzeba było pobiec o 0,01 s szybciej… Ostatecznie studentkę Uniwersytetu Łódzkiego sklasyfikowano na 9. pozycji.
Zawody w Chengdu były udane także dla pozostałych studentów łódzkich uczelni, reprezentujących na co dzień barwy innych klubów. Wicemistrzem Uniwersjady w sztafecie 4×400 m został Mateusz Rzeźniczak (Politechnika Łódzka). Indywidualnie był piąty na 400 m z nowym rekordem życiowym – 45,82 s. Znakomicie w Chengdu pływał Jan Kałusowski (Politechnika Łódzka), który w finale 100 m stylem klasycznym jako pierwszy Polak złamał barierę jednej minuty, ustanowił rekord kraju i zdobył srebrny medal. W eliminacjach srebrnej sztafety 4×100 m stylem zmiennym startowała Aleksandra Knop. Cała trójka zawodników jest objęta szkoleniem w ramach prowadzonego przez nas Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego (ACSS).
Polacy zdobyli w Chengdu 43 medale – to najlepszy występ w historii polskich startów w letnich Uniwersjadach.
Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom! Jesteśmy dumni 💚👏
📸 Rafał Oleksiewicz, własne