A przed nami… AMP w lekkiej atletyce!

Już w najbliższy weekend będziemy gospodarzami największej imprezy cyklu Akademickich Mistrzostw Polski.

W dniach 24-26 maja 2019 na stadionie AZS Łódź odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. W zawodach wystartuje 1218 studentów reprezentujących 84 uczelnie oraz ponad 120 zawodników z dziewięciu klubów AZS. Najwięcej lekkoatletów zgłosiło się do udziału w sprincie oraz w biegach średnich. Wśród kobiet najliczniej obsadzoną konkurencją jest 100 m – o medale powalczy aż 125 zawodniczek. U mężczyzn największą popularnością cieszy się rywalizacja na 1500 m – na tym dystansie pobiegnie 133 panów.

Wśród uczestników AMP w lekkiej atletyce nie brakuje lekkoatletów, którzy sięgają po najwyższe laury w krajowej rywalizacji i mają na swoim koncie udane starty na imprezach międzynarodowych. W Łodzi wystartują dwie najlepsze polskie płotkarki – Klaudia Siciarz (AWF Kraków) i Karolina Kołeczek (UMCS Lublin), ale tym razem będą walczyć o medale na 100 m. Na AMP sezon zainauguruje mistrzyni Europy ze sztafety 4×400 m z Berlina, Natalia Kaczmarek (AWF Wrocław). W rywalizacji na 200 m i w skoku w dal wystąpi brązowa medalistka ubiegłorocznych MEJ w siedmioboju, Adrianna Sułek (UKW Bydgoszcz). O pierwszy historyczny tytuł akademickiego mistrza Polski na 110 m przez płotki powalczy Damian Czykier (Politechnika Warszawska). Ciekawie zapowiada się rywalizacja w skoku w dal mężczyzn, w której wystąpią najlepsi polscy skoczkowie na czele z Tomaszem Jaszczukiem (AZS AWF Katowice). Faworytami swoich konkurencji będą Norbert Kobielski w skoku wzwyż (UKW Bydgoszcz) i Jakub Szyszkowski w pchnięciu kulą (AZS AWF Katowice). W sprintach na 100 m i 400 m wystartują reprezentanci Polski ze sztafet, które rywalizowały na IAAF World Relays w Jokohamie.

Na starcie staną oczywiście czołowi lekkoatleci, reprezentujący łódzkie uczelnie oraz zawodnicy AZS Łódź. Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Politechnika Łódzka wystawiły najliczniejsze reprezentacje spośród wszystkich uczelni. O medale Akademickich Mistrzostw Polski powalczą płotkarki Katarzyna Flis (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), Marta Nawrocka (Uniwersytet Łódzki) i Julia Rządzińska (Politechnika Łódzka). Na 400 m jednymi z faworytów będą mistrz i wicemistrz sprzed roku Mateusz Rzeźniczak i Kajetan Duszyński (obaj Politechnika Łódzka). W konkursie trójskoku liczymy na udany występ Agnieszki Bednarek z Uniwersytetu Łódzkiego. Na podium będzie chciała stanąć także Paulina Szablewska z Politechniki Łódzkiej. Pierwszy raz w sezonie w koronnej konkurencji – 400 m przez płotki wystartuje Justyna Saganiak (Uniwersytet Medyczny w Łodzi). W skoku wzwyż będziemy trzymać kciuki za Aleksandrę Nowakowską (Politechnika Łódzka).

W tym roku zawody zostaną rozegrane w nowej formule. W imprezie wezmą udział nie tylko studenci, ale także wyczynowi lekkoatleci z klubów AZS. Ponadto program AMP został rozszerzony o nowe konkurencje. Po raz pierwszy wyłonieni zostaną akademiccy mistrzowie Polski w biegach płotkarskich, skoku o tyczce, rzucie młotem i trójskoku kobiet. Obok tradycyjnych klasyfikacji – indywidualnych i drużynowych nowością jest klasyfikacja indywidualna open, obejmująca wszystkich zawodników.

Stadion na Lumumbowie jest doskonale znany akademickiemu środowisku lekkoatletycznemu. Od 2011 roku przez osiem kolejnych lat AZS Łódź był gospodarzem Mistrzostw Polski AZS. Czterokrotnie na Lumumbowie odbyły się AMP organizowane przez AZS Politechniki Łódzkiej.

AMP w lekkiej atletyce mają rangę mistrzowską międzynarodową, co oznacza, że uczestnicy będą mieli możliwość uzyskiwania wskaźników na imprezy międzynarodowe, w tym między innymi na Letnią Uniwersjadę w Neapolu.

Więcej informacji o połączeniu AMP i MP AZS w artykule: https://pasja.azs.pl/takich-amp-jeszcze-nie-bylo/

Szczegółowe informacje o AMP dostępne są na stronie: https://ampy.pl/dyscypliny/lekka-atletyka

cover_amp_lekka-01